Chci pomoci přírodě, musím si hned pořizovat včelí úly?
Včelaři se často propagují slovy ,,Podporujme včely, je jich nedostatek a jsou nejlepší opylovači, opravdu je potřebujeme." Jsou tato slova pravda? Je to tak napůl. Záleží, co si pod pojmem ,,včela" představím. Většina z nás si pod tímto pojmem představí Včelu Medonosnou, včelu, která žije ve společenství o až 60 000 jedinců. Včely Medonosné jsou nejlepšími opylovači především zemědělsky využitelných rostlin jako například jabloně, řepka apod. dokonce nedokáží opylit některé rostliny, kterým ale dokáží vysát nektar. Nektar rostlinám slouží k přilákání opylovačů, ale pokud přilákaný hmyz (v našem případě včela Medonosná) nedokáže květinu opylovat a sebere jí nektar, musí květina vynaložit další cukry k výrobě dalšího nektaru. Květina tedy příjde o možnost opylení.
Předchozí věty vyvolaly otázku ,,a kdo tedy opyluje květy, když to včela medonosná nedokáže?". Dobrá otázka! Odpověď je jiný druh včely... a ten je... Včely Samotářky. Včely samotářky žijí buďto samy nebo v společenstvích, ve kterých v určité fázi přežívá pouze matka (zpravidla zima). Známe okolo 20 000 druhů samotářských včel, z toho 600 v ČR. Každý druh včel samotářek se specializuje jen na pár druhů květin, které pilně opylují. Problém ale nastává tehdy, kdy je nadměrné množství Medonosných včel, které vysají již zmíněný nektar z květu, samotářské včely mají problém z těchto kvítek cítit nektar (jelikož v nich žádný není), a tak přijdou o potravu a zahynou.
Jsou tedy včelaři zlí? Určitě ne, včelaři, kteří chovají včely jako hobby, mají 2-3 včelstva, dokáží přírodě pomoci. Ti, kteří mají více včel na jednom stanovišti nejsou sice pro okolní ekosystém ideální, ale za to produkují vysoké množství včelích produktů, které dokáží pomoci lidem. Závěr z toho tedy plyne ten, že pokud nechcete vysloveně včelařit, můžete se začít starat o již zmíněné samotářské včely a tím pomůžete přírodě ještě víc!
Jak pomoci včelám samotářkám? Zkuste například vyrobit hmyzí hotel, ve kterém žije 20% samotářských včel. Zbylých 80% žije v zemi. Těm můžete nechat kousek své zahrady, například v rohu. Na tomto místě je vhodné mít nasypaný třeba písek. O toto místo se nemusíte jakkoli starat a můžete zde pozorovat rozmanitost včelích druhů. Dále také můžete vytvořit včelí louku, část zahrady, na které vysejete nektarodárné nebo pylodárné rostliny. Vedle všech těchto míst můžete položit napáječku. Ta by měla mít přistup k vodě takový, aby se v ní včely neutopily. Toho můžete docílit tak, že do ní dáte třeba stébla trávy, obilí nebo kousky korku. Do vody přisypte také hrst cukru, která včelky přiláká. Včely se takto mohou napít při cestě a odpočinout si.
Ať se rozhodnete jakkoli, držíme vám palce!